Na wysoką pozycję sklepu internetowego w wynikach wyszukiwania Google składa się bardzo wiele czynników. Czasy, gdy do podniesienia pozycji wystarczyło “upychanie” słów kluczowych w każdym miejscu strony, zniknęły bezpowrotnie. Algorytmy wyszukiwarki są tworzone z myślą o użytkowniku – starają się “rozumieć” udostępniane treści tak jak człowiek i proponować wyszukującym te najbardziej wartościowe. I to właśnie w tym kierunku powinny iść obecnie działania SEO.

Dlatego też pozycjonowanie nie może być wykonywane bez uprzedniej analizy stanu witryny. Rola rzetelnie wykonanego audytu SEO stale rośnie, gdyż z jednej strony pozwala on zdiagnozować najważniejsze niedociągnięcia na stronie, a z drugiej stanowi pozycję wyjściową, z którą można porównywać skutki działań.

Rozbudowana analiza sklepu internetowego

Ze względu na złożoność oceny witryny przez algorytmy wyszukiwarek oraz obszerności sklepów internetowych, rzetelnie wykonany audyt SEO zyskuje najczęściej rozmiar kilkudziesięciostronicowego dokumentu. Poruszane jest w nim co najmniej kilkanaście aspektów związanych z treścią, rozwiązaniami technicznymi, a także działaniami poza stroną.

Wykonany przez eksperta (a nie maszynę) audyt będzie dostosowany do specyfiki strony – nieco inny dla sklepu, witryny usługowej czy prostej wizytówki. Tworząc taki raport trzeba spojrzeć szerzej – nie tylko na suche dane dotyczące widoczności, ale przede wszystkim na ich zgodność z wizją biznesową – inną dla e-commerce, a inną dla usług świadczonych lokalnie.

Niemniej jednak wiele elementów poprawnie wykonanego audytu SEO będzie stała. Różnić się będzie jedynie ich interpretacja. Część z nich można zweryfikować samodzielnie, korzystając z darmowych narzędzi, a wprowadzone zmiany będą mieć znaczący wpływ na widoczność strony.

Kluczowy aspekt każdego audytu – widoczność dla robotów

Mówiąc o analizie strony internetowej pod kątem pozycjonowania, na myśl przychodzą meta dane, treści, struktura i linkowanie. Tak, to oczywiście jest prawda. Czasem jednak problem leży zupełnie gdzieś indziej, więcej – nawet najlepsza optymalizacja go nie rozwiąże. Mowa tutaj o dostępności strony internetowej dla robotów Google.

Pierwszym krokiem audytu nie jest więc przegląd strony, a sprawdzenie, co “widzi” wyszukiwarka. Metoda jest bardzo prosta – na samym początku wpisz w Google swoją markę i zobacz co się na nią wyświetla. Drugim istotnym krokiem jest wpisanie komendy (bez spacji):

site: adresstrony.pl,

która pozwala wyświetlić listę elementów naszej domeny znajdujących się w wynikach wyszukiwania Google. Nie chodzi tutaj tylko o podstrony, ale także np. pliki. W ten sposób można sprawdzić, czy strona jest w ogóle zindeksowana, czy interesujące nas treści są dostępne, a także czy nie pojawiają się dziwne, niechciane wyniki – zapoznanie się z kolejnymi podstronami rezultatów może np. ujawnić ślady włamania. Jeżeli liczba zindeksowanych podstron jest podejrzanie mała, lub – w najgorszym wypadku – nie znalazło się nic, należy sprawdzić, czy dostęp dla robotów nie został przynajmniej częściowo zablokowany.

Weryfikację warto rozpocząć od pliku robots.txt – czy nie znajduje się w nim reguła disallow dla ważnych podstron. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie znaczników meta robots, znajdujących się w nagłówku każdej podstrony. Jeśli w atrybucie content znajduje się słowo noindex – roboty Google nie będą indeksować zawartości danej podstrony. Blokada indeksowania może zostać również nałożona przy pomocy nagłówka HTTP X-Robots-Tag.

Błędy na stronie

Jeśli już wiemy, że nasz sklep jest dostępny dla robotów, sprawdźmy, czy nie generuje błędów. Pomocne w tym będą z pewnością dane z Google Search Console – darmowego narzędzia, zbierającego informacje związane z indeksowaniem i wyszukiwaniem naszej strony. W sekcji Indeks, pod linkiem Stan znaleźć można listę błędów wykrytych podczas indeksowania:

Audyt SEO sklepu internetowego - błędy na stronie

Najpoważniejsze są błędy 5xx oraz 404 – które uniemożliwiają dostęp do treści – należy pilnie sprawdzić ich źródło i wyeliminować je. GSC informuje także o próbach indeksowania podstron zawierających tag “noindex”, pętlach przekierowań i wielu innych aspektach, które uniemożliwiły pojawienie się podstron w indeksie wyszukiwarki. Poprawa tych elementów z pewnością wpłynie na dostępność strony dla robotów Google i użytkowników.

Na jakie frazy jesteśmy widoczni?

Od samego początku audytu SEO warto wiedzieć, po wpisaniu jakich fraz strona pojawia się w wynikach wyszukiwania. Pomocne w tej kwestii po raz kolejny jest Google Search Console – w sekcji Skuteczność znajdziemy statystyki dotyczące kliknięć i wyświetleń strony w Google. Odczytamy tam także średnią pozycję, na której na daną frazę wyświetlała się strona.

Audyt SEO sklepu internetowego - widoczność fraz

Już na tym etapie można zyskać odpowiedzi na kilka ważnych pytań. Dowiemy się, czy strona wyświetla się na interesujące nas frazy związane z działalnością firmy i jak często użytkownicy klikają w link znajdujący się w wynikach wyszukiwania. Jeśli witryna wyświetla się na nieodpowiednie słowa kluczowe lub ma bardzo słabe pozycje na frazy najważniejsze dla biznesu – oznacza to, że jej zawartość wymaga optymalizacji.

W określeniu potencjału konkretnych słów kluczowych, a także naszej strony internetowej w ich kontekście pomogą narzędzia analityczne tj. Senuto, Semstorm czy SemRush. Informują one o miesięcznych wolumenach wyszukiwań interesujących nas fraz, ich potencjale do generowania ruchu na stronie, a także pozwalają przeanalizować pozycje naszej witryny na najpopularniejsze słowa kluczowe. Do przewidywania tendencji zmian liczby wizyt na stronie można wykorzystać wykres sezonowości:

Audyt SEO - sezonowość fraz kluczowych

Najważniejsze meta dane każdego sklepu internetowego

Jednym z podstawowych elementów, mających wpływ na pozycjonowanie, jest element title. Wyświetlany jest on m.in. w belce przeglądarki, a także jako najbardziej wyróżniona część snippetu w wynikach wyszukiwania. Prawidłowy element title ma długość 50-60 znaków.

Zawiera słowo kluczowe ściśle związane z zawartością podstrony. Dla strony głównej powinny być to frazy ogólne opisujące działalność np. “sklep z zabawkami”. W przypadku kategorii należy wykorzystać nazwę danej grupy produktów, której mogą szukać użytkownicy. Dla produktu będzie to oczywiście jego nazwa plus dodatkowe określenia. Warto na końcu każdego tytułu umieszczać nazwę firmy.

Audyt SEO - meta dane

Meta description natomiast nie ma jako takiego bezpośredniego znaczenia dla pozycjonowania strony. Warto jednak zadbać o poprawną konstrukcję tego elementu, gdyż odpowiednio napisany opis (z wykorzystaniem słów kluczowych) może zachęcić użytkownika do wizyty na stronie. Prawidłowa długość to 145-155 znaków.

Adresy URL

Prawidłowy adres URL ma prostą, czytelną konstrukcję, którą teoretycznie użytkownik byłby w stanie samodzielnie wpisać w pasek adresu przeglądarki. Nie powinien zawierać wielkich liter, polskich znaków i innych, niestandardowych symboli. Poprawną metodą rozdzielania słów w adresie jest zastosowanie separatora “-”. Znak “_” nie jest prawidłowo
interpretowany.

Warto również dążyć do minimalizacji długości adresów URL na stronie. Wersja:
https://adres-strony.pl/nazwa-kategorii/nazwa-produktu jest dobrym rozwiązaniem, ale jeszcze lepszym będzie:
https://adres-strony.pl/nazwa-produktu

Narzędziem, przy którego użyciu można zweryfikować poprawność meta danych, adresów URL i wielu innych, istotnych dla pozycjonowania aspektów strony, jest ScreamingFrog, który występuje w wersji darmowej – ograniczonej lub płatnej.

Obrazy na stronie

Grafiki, będące nieodzownym elementem każdej współczesnej witryny, również mają znaczenie dla SEO. Przede wszystkim – ich waga wpływa na czas ładowania. Dlatego też warto starać się minimalizować wielkość plików, wstawiając na stronę skompresowane obrazki o dopasowanej rozdzielczości. Najlepiej, by waga pojedynczego pliku nie przekraczała 100 KB. Każda grafika (wstawiona przy użyciu znacznika <img>) powinna posiadać opis alternatywny, informujący o ich zawartości. Warto wykorzystać w nim słowa kluczowe związane z daną podstroną.

Szybkość ładowania

Analizując stronę pod kątem jej pozycjonowania, nie można zapominać o komforcie użytkowników. Dlatego też warto wykorzystać narzędzia takie jak GTMetrix, WebPageTest lub PageSpeed Insights i zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi optymalizacji czasu ładowania strony. Powolne wczytywanie, zwłaszcza na urządzeniach mobilnych, skutecznie zniechęca do wizyty na stronie. Lepiej unikać wysokiego współczynnika odrzuceń, gdyż może nie wpływa on bezpośrednio na pozycje w wyszukiwarkach, ale np. na działania reklamowe już tak. Czas do pełnego załadowania strony (Onload) nie powinien przekraczać 3 sekund.

Audyt SEO sklepu internetowego - szybkość ładowania

Dogłębna analiza treści witryny

Nawet najlepsza optymalizacja techniczna strony nie pomoże w jej wypozycjonowaniu, jeśli nie będzie ona zawierała wysokiej jakości treści. Teksty przede wszystkim muszą być oryginalne – nie kopiowane z innych stron. Na stronie głównej należy umieścić opis działalności sklepu internetowego – najlepiej o długości min. 500 słów. Każda kategoria powinna mieć własny, oryginalny opis (min. 250 słów). Dla produktów warto przygotować wyczerpujące opisy – najlepiej długości 300 lub więcej słów. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe, ale im więcej, tym lepiej.

Przygotowując treści należy unikać duplikacji wewnętrznych i zewnętrznych (czyli, krótko mówiąc, kopiowania), a także kanibalizacji słów kluczowych. Opisy powinny zawierać słowa kluczowe związane ściśle z zawartością danej podstrony. Frazy zarezerwowane dla strony głównej nie powinny dominować na innych podstronach. Opis kategorii musi wykorzystywać słowa kluczowe opisujące daną grupę produktów (np. “sukienki wieczorowe” czy “wiertła do drewna”), które nie powielają się gdzie indziej. W specyfikacji produktów należy stosować nie tylko nazwę, ale również wyróżniki danego elementu asortymentu.

Oczywiście, pojedyncze wystąpienia w opisach słów kluczowych związanych z innymi podstronami nie zaszkodzi – można je wykorzystać w linkowaniu wewnętrznym.

Hierarchia treści

Podczas analizy tekstów na stronie, należy zwrócić uwagę na to, czy zawierają one istotne formy wyróżnienia. Bardzo ważne jest odpowiednie wykorzystanie nagłówków. Najważniejszą frazę na danej podstronie, tj. nazwa kategorii czy produktu, tytuł artykułu – należy umieścić w nagłówku H1. W tym miejscu również warto wykorzystywać słowa kluczowe. Istotne są również nagłówki H2, które powinny być ściśle związane z treścią podstrony.

Najistotniejsze informacje znajdujące się w poszczególnych akapitach podstrony warto wyróżnić korzystając ze znaczników &lt;strong&gt; oraz &lt;em&gt;. Odpowiednie formatowanie ułatwia nie tylko czytanie, ale również interpretację treści przez roboty Google.

Zadbaj o naturalność opisów

Podczas audytu SEO nie można zapominać o użytkowniku. Dostępne na stronie treści muszą być wartościowe i – co najważniejsze – naturalne. Słowa kluczowe powinny być wplecione w treść w taki sposób, by nie stawała się ona sztucznym tworem stworzonym tylko dla celów pozycjonowania.

Prawidłowe linkowanie wewnętrzne

Rzetelny audyt SEO zwraca uwagę na aspekty linkowania wewnętrznego na stronie. W konstrukcji linków warto wykorzystywać słowa kluczowe związane z podstronami, do których prowadzą. Prawidłowo skonstruowane menu główne oraz stopka, zawierające frazy wyszukiwane przez użytkowników pomogą poprawić pozycje w SERPach, a także – co najważniejsze – ułatwią nawigację. Jeśli link nie zawiera takiej frazy (przykładowo: “czytaj więcej”, “zobacz”, “sprawdź”), warto rozważyć nadanie mu atrybutu “nofollow”.

Profil linków przychodzących

W audycie SEO powinien znajdować się również profil linków przychodzących. Istotna w nim jest ocena jakości linków prowadzących do naszej strony, a także ich liczba oraz liczba domen linkujących. Narzędziami, które umożliwiają taką analizę są m.in. Ahrefs i Majestic.

Poniżej wykres, który pokazuje przyrost domen odsyłających oraz pojedynczych stron:

Audyt SEO - profil linków przychodzących

Prawidłowe przekierowania

Aby uniknąć chaosu w wynikach wyszukiwania, każda podstrona powinna mieć jeden oryginalny adres główny. Dotyczy to zwłaszcza wersji protokołu (https:// lub http://) oraz www lub bez www. Jeśli dana podstrona zwraca kod 200 pod kilkoma adresami, należy wdrożyć odpowiednie przekierowania stałe – 301 – ustalając główną wersję. W przeciwnym razie pojawi się duplikacja wewnętrzna. Jeśli ustawienie przekierowań nie jest możliwe – gdyż np. CMS generuje adres dynamicznie w zależności od ścieżki dotarcia do produktu, należy wdrożyć adresy kanoniczne, wskazujące podstronę z oryginalną treścią. Rozwiązują one również problem indeksowania paginacji czy filtrów.

Audyt SEO musi być kompleksowy

Artykuł przedstawia kilkanaście najważniejszych aspektów, które powinien zawierać każdy audyt SEO sporządzany dla sklepu internetowego. Podczas wykonywania tego złożonego zadania, należy pamiętać o podejściu kompleksowym. Przede wszystkim – nie należy ograniczać się jedynie do strony głównej, gdyż to tylko “wierzchołek góry lodowej”. Wykonując analizę, należy zawsze dowiązywać ją do potrzeb działalności – konkretnych słów kluczowych i założonych celów, które strona internetowa, jako narzędzie komunikacji musi wypełniać.

Autor:
Bartek Tomczyk – Specjalista SEO w Delante. Uwielbia zagłębiać się w treści i aspekty techniczne strony i znajdować, nie zawsze typowe, rozwiązania. Prywatnie pasjonat nowych technologii.

Oceń artykuł

Wybierz gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów 33

Brak ocen do tej pory! Bądź pierwszy, który ocenił ten artykuł