Większość z nas ma swoje ulubione sklepy internetowe w których lubi kupować i najczęściej to właśnie je wybiera decydując się na wydanie pieniędzy w sieci. Chciałbym się z wami podzielić listą moją ulubionych sklepów internetowych w Polsce w których regularnie kupuję. Tym razem piszę wyłącznie z perspektywy klienta, a nie specjalisty czy eksperta od e-commerce. Podstawowe kryterium jakie sklep online musi dla mnie spełnić to po prostu satysfakcja i zadowolenie z całego procesu zakupowego w wybranym sklepie wraz z obsługą po sprzedażową. 

Z pewnością nie są to najlepsze sklepy internetowe dostępne u nas na rynku, ale pewnie wielu z nas kupuje w takich e-sklepach, które nie są idealne, ale z jakichś powodów subiektywnych właśnie je wybieramy. A kto się znalazł na mojej liście i dlaczego przeczytasz poniżej 🙂 Od razu zaznaczam, że jest dla mnie jeden zdecydowany faworyt do którego nikt nie miał szans nawet się zbliżyć (najczęściej z niego korzystam). Sama kolejność miejsc na liście jest totalnie przypadkowa za wyjątkiem lidera 😉

1. Zalando

Zalando to jest mój absolutny faworyt jeśli chodzi o ulubione sklepy internetowe! Wybaczcie mi polskie marki, ale nie ma sentymentów. Wybieram ten sklep z bardzo prostej przyczyny oferuje z mojej perspektywy dobre UX czyli User Experience i za ten element bardzo pozytywnie go oceniam, ale elementem dla którego wyraźnie dystansuje dla mnie konkurencję jest pełna automatyzacja zwrotów i prostota jego dokonania dla klienta.

Czyli w skrócie logistyka i integracje robią tutaj robotę. Co przy takiej branży jak odzież jest kluczowa. Jako osoba, która bardzo ceni sobie swój czas, szybkość zakupu i obsługi po sprzedażowej, szybkość i prostota zwrotu jest dla mnie najważniejsza. Oczywiście darmowa wysyłka i zwrot to oczywistość w przypadku Zalando.

Dlaczego Zalando jest moim pierwszym wyborem? W skrócie zamawiam 10-15 produktów dla siebie i mojej rodziny siedząc sobie w w domu w kapciach i dresie, a gdy przyjedzie do mnie dostawa na spokojnie bez pośpiechu mierzymy sobie wszystko, gdzie to co nam pasuje i nam się podoba zostawiamy. Jeśli coś jest za duże, za małe lub nam się nie podoba to wybieram w panelu klienta jakie produkty chce zwrócić i tyle.

Ustalam jeszcze tylko termin przyjazdu kuriera i drukuję etykietę dla kuriera. To jest cała praca do wykonania przez nas, niesamowita oszczędność czasu, co dla mnie jest najważniejsze. Zdecydowanie wolę ten czas spędzony na chodzeniu po galeriach i dojazdami przeznaczyć na efektywnie spędzony czas z rodziną lub pracę nad kolejnym projektem lub pomysłem.

To właśnie ten element zdecydował (darmowa wysyłka i zwrot powiązana z automatyzacją tego procesu), że poza bardzo intensywną kampanią reklamową w TV przez bardzo długi czas i budowaniu świadomości marki Zalando pozamiatało na polskim rynku online w kategorii odzież. Dla przykładu Answear.com z mojej perspektywy ten moment bardzo mocno przespał, obawiając się zapewne ryzyka finansowego i biznesowego, dzięki czemu Zalando osiągnęło wyraźną przewagę nad Answear.com.

Oczywiście pieniądze i kapitał funduszu Rocket Internet zrobił tutaj z pewnością swoje i o tym należy pamiętać. Żeby nie było tak pięknie Zalando ma także swoje minusy jest z nim zdecydowanie szybkość dostawy zamówień, na zamówienia potrafię czekać po 4 lub 5 dni co potrafi być irytujące.


2. Eobuwie – ale tylko za buty z tabletu czyli koncept sklepów

Przyznam się osobiście, że nie znoszę spędzać długich godzin chodząc po galeriach handlowych! Chyba dlatego tak bardzo lubię i temu właśnie wybrałem e-commerce jako moją branżę marzeń 😛 Podświadomość zadziałała 🙂 Dlatego drugim sklepem na liście jest właśnie eobuwie za świetny koncept salonów stacjonarnych powiązanych z online. Na co dzień mieszkam we Wrocławiu więc mogłem obserwować jak rozwija się ten koncept w galerii handlowej Magnolia Park.

Kilka tygodni temu potrzebowałem pilnie kupić nowe buty, bo akurat miałem wystąpić następnego dnia na konferencji w Warszawie, a moje ulubione stare obuwie już nie nadawało się do niczego. Więc nie mając już czasu stwierdziłem, że zawitam do galerii Magnolia Park i coś kupię. Założenie było takie, że pochodzę po sklepach różnych marek i znajdę coś dla siebie. Wystarczyło jednak, że odwiedziłem jeden ze sklepów gdzie nie było nic ciekawego, więc uznałem jaki jest sens chodzić po dziesiątkach sklepów i tracić czas, dobra Michał idziemy przetestować nowy koncept eobuwie.

Przyznam, że nie byłem do niego na początku przekonany, ale oszczędność czasu i szerokość asortymentu jaką mają, a do tego krótki czas jaki czekałem na zamówioną przeze mnie parę butów (około 1-2 min) spowodował, że jestem z miejsca wielki fanem tego pomysłu i konceptu. Brawo!

Jedynie co mnie rozczarowało to system pomiaru obuwia esizeme o którym się tyle ostatnio mówiło, który w moim przypadku się po prostu nie sprawdził. Po zeskanowaniu stopy system podpowiedział mi, że powinienem wybrać rozmiar 41, który był zdecydowanie dla mnie za mały. A rozmiar nogi jaki mam to 42,5. Ostatecznie wybrałem i kupiłem rozmiar 42, więc jest tutaj jeszcze pole do poprawy. Brakuje także integracji zakupów w ramach konceptu z ich faktycznym sklepem internetowym czyli jedno konto dla wszystkich zakupów.

Co samego sklepu internetowego eobuwie jest tam z mojej perspektywy wiele do poprawienia, a zwłaszcza automatyzacja zwrotów, bo jest to bardzo słabo rozwiązane (chyba, że coś od tego momentu się już zmieniło i mają to rozwiązane tak jak np. Zalando). Wystarczyło mi, że tylko raz musiałem zrobić tam zwrot i czas jaki na to straciłem oraz brak intuicyjności realizacji tego procesu zniechęciło mnie bardzo mocno do kolejnych zakupów w tym sklepie, gdzie ilość zwrotów w takiej kategorii jak obuwie jest bardzo wysoka i powinni mieć tego świadomość projektując bardzo dokładnie rozwiązanie pod to.


3. RTV EURO AGD (OleOLe.pl)

Jeśli chodzi o elektronikę to powiem otwarcie, że przeważnie kupuję tam gdzie jest najtaniej – pewnie jak każdy z nas! 🙂  Pod dodatkowym warunkiem, że e-sklep jest rozpoznawalny i ma dobrą opinię. Jednak w zdecydowanej większości kupuję w drugiej marce dyskontowej należącej do RTV Euro AGD czyli sklepie internetowym OleOLe.pl.

Zawsze najpierw sprawdzam dostępność produktu w euro.com.pl (bardziej wolę layout od oleole), a zakup dokonuję ostatecznie w ich dyskoncie. Przeważnie każdy z produktów można kupić nieco taniej niż w euro.com.pl. Taki dodatkowy tip do wykorzystania dla tych, którzy o tym nie wiedzą 😉


4. eapteka.pl

Nigdy nie byłem przekonany do zakupów w aptekach internetowych. Praktycznie do momentu w którym nie rozpocząłem realizacji projektu e-apteki dla mojego klienta omijałem takie e-sklepy z miejsca, ale tworząc od zera tą markę i wdrażając projekt od totalnych podstaw stopniowo zacząłem zmieniać zdanie. Wskutek ograniczeń prawnych wynikających z zakazu reklamy internetowej apteki internetowe są uzależnione od dwóch źródeł ruchu z jednej strony jest to porównywarka cenowa i wyszukiwarka Google.

Przez co jest to branża w której możemy liczyć na znacznie lepsze warunki cenowe niż w aptekach stacjonarnych. Dlaczego lubię kupować w eapteka.pl? Z pewnością z jednej strony jest to sentyment do tego projektu, ale kluczem jest USP (unikalna propozycja sprzedaży) na którą e-apteka postawiła czyli szybkość dostawy. Jeśli klient złoży zamówienie do godziny 15:00 zamówienie będzie wysłane do niego jeszcze tego samego dnia. Projekt ten w 2017 roku był nominowany w konkursie E-commerce Polska i znalazł się w TOP 3 najbardziej cyfrowych aptek w Polsce.

Czy eapteka.pl ma wady? Zdecydowanie tak,  kluczową i największą wadą jest szybkość działania tego sklepu opartego o Magento 2 nad którą od dłuższego czasu pracuje agencja.


5. Livro.pl

Jestem wielki fanem książek i dużo ich kupuję praktycznie każdego miesiąca, dlatego na mojej liście nie mogło w żadnym wypadku zabraknąć księgarni internetowej. Osobiście korzystam z Livro.pl. Jest to dyskontowa księgarnia internetowa należąca do Empiku. Dlaczego właśnie ta księgarnia? Powody są dwa, dobre ceny i niskie koszty dostawy w przypadku Poczty Polskiej jest to koszt 3,99 zł, dodam, że rzadko zamawiam większą ilość książek, aby załapać się na darmową dostawę, dlatego to rozwiązanie bardzo mi odpowiada.

Jeszcze jednym istotnym elementem jest dla mnie szerokość oferty produktowej, które posiadają, gdzie nie mam większych problemów ze znalezieniem książek, których zawsze szukam co jest dla mnie kluczowe.

Jestem bardzo ciekaw jakie masz ulubione sklepy internetowe? 😉 Gdzie lubisz sam kupować i dlaczego właśnie tam?

Zobacz także inne wpisy w kategoriach: Platformy e-commerce | Marketing internetowy | Pozycjonowanie sklepu internetowego | UX | Content marketing | Analityka internetowa

Oceń artykuł

Wybierz gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 30

Brak ocen do tej pory! Bądź pierwszy, który ocenił ten artykuł