Muszę się wam do czegoś przyznać. Jestem wielki fanem książek od dobrych kilku lat, gdzie znacznie wcześniej, a było to w szkole średniej prawdopodobnie potrafiłem przeczytać co najwyżej jedną książkę przez cały okres nauki bazując wyłącznie na streszczeniach, niektórzy chyba faktycznie bardzo późno dojrzewają 🙂 Lepiej jednak późno niż wcale!  Chciałbym się z Tobą podzielić 5 książkami, które wywarły na mnie duże wrażenie prywatnie i zawodowo, a które pośrednio wpłynęły pozytywnie na zmiany i decyzję w moim życiu. W skrócie zainspirowały mnie do zmian! Polecam je każdemu do przeczytania.

1. Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć – Gary Keller, Jay Papasan

Priorytet, priorytet i jeszcze raz priorytet. Książka ukierunkowana na wyznaczanie skutecznych celów i odpowiedniego ich planowania, która sprowadza się do tego, że wyniki i sukces przychodzą wtedy, gdy robimy znacznie mniej rzeczy, ale na zdecydowanie wyższym poziomie. Skupiając się faktycznie na tym co najważniejsze co w ostatecznym rozrachunku doprowadzi nas do osiągnięcia zamierzonego celu. Bardzo mi się podoba jeden fragment z książki “Jaką jedną rzecz mogę dzisiaj zrobić z myślą o mojej jednej rzeczy, ale taką, że gdy będzie zrobiona, wszystko inne stanie się prostsze albo nieistotne“. Odpowiedź na to pytanie pozwoli ci wybrać zadanie, które będzie miało największe przełożenie na realizację twojego priorytetowego celu.

Produktywność nie polega na tym, że być wołem roboczym, nieustanie pracować i ślęczeć po nocach… To raczej kwestia priorytetów, planowania i troszczenia się o swój czas. Za wszelką cenę.

Margarita Tartakovsky

Kluczowe wnioski jakie wyniosłem z tej książki:

  1. Wielozadaniowość to mit – to mit choćby z tego względu, że wszyscy bezkrytycznie akceptują wielozadaniowość jako prawdę objawioną. Do tego stopnia jest ona zakorzeniona w powszechnym rozumieniu wydanej pracy, że ludzie uważają, iż właśnie tak powinni postępować – im częściej tym lepiej.
  2. Wyznaczaj ambitne, konkretne cele – wytyczenie sobie celu przypomina sformułowanie pytania, postawienie prostego kroku od “chciałbym to zrobić” do “jak to zrobić?”. Mierz wysoko, ale pamiętając o tym, aby konkretnie określić swój cel.
  3. Rezerwuj czas na swoją jedną rzecz  – najlepszy sposób na wykonanie jednej rzeczy polega na wygospodarowaniu dla niej czasu w charakterze spotkań z samym sobą
  4. Działaj konsekwentnie – w końcu ponad przeciętne rezultaty stają się osiągalne dopiero wtedy, gdy bieżące są podporządkowane temu, co zamierzasz zrealizować
  5. Za wszelką cenę chroń zarezerwowany czas – rezerwowanie czasu sprawdza się jedynie wtedy, gdy jak mantrę będziesz sobie powtarzał  “nic i nikt nie może odwrócić uwagi od jednej rzeczy”.
  6. Naucz się odmawiać – często, żeby ochronić jedno TAK, trzeba setki razy powiedzieć NIE. Klucz do ochrony własnego “tak” oraz własnej produktywności polega na mówieniu “nie” każdemu, kto mógłby wytrącić cię z rytmu. Nie da się zadowolić wszystkich, więc nie próbuj tego!
  7. Dbaj o równowagę w życiu zawodowym i prywatnym – wyobraź sobie, że życie polega na żonglowaniu pięcioma piłkami. Ich nazwy to praca, rodzina, zdrowie, przyjaciele i prawość. Wszystko udaje ci się utrzymać w powietrzu. Ale pewnego dnia wreszcie dociera do ciebie, że praca jest gumową piłką. Jeżeli ją upuścisz, odbije się i wróci. Pozostałe cztery piłki – rodzina, zdrowie, przyjaciele i prawość – to szklane kule. Jeśli się którąś upuści, może się obić, wyszczerbić lub nawet roztrzaskać.
  8. Dbaj o odpoczynek i zachowanie odpowiedniego poziomu energii – przeciążenie pracą  i nieodpowiednie zarządzanie swoją energią każdego dnia wpływa negatywnie na wiele obszarów naszego życia od znacznie niższej efektywności kończąc na zdrowiu czy rodzinie.

Umiejętna selekcja stanowi najskuteczniejszy sposób na osiągnięcie najlepszych efektów w pracy i w życiu. Tymczasem większość ludzi jest przeciwnego zdania. Uważają, że wielki sukces to bardzo skomplikowana sprawa, wymagająca ogromnych nakładów czasu. Ich kalendarze i listy zadań pękają w szwach od przygniatającej liczby zadań. Nieświadomi tego, że prawdziwy sukces przychodzi wówczas, gdy zajmujemy się tylko kilkom rzeczami, ale porządnie, gubią się i zatracają, próbując łapać wiele srok za ogon – w rezultacie zaś zostają z niczym.


2. Upór – Potęga Pasji i wytrwałości – Angela Duckworth

Upór – Potęga Pasji i wytrwałości” to książka, którą przeczytałem około 8 miesięcy temu – była jednym z istotnych motywatorów do uruchomienia bloga, a także konsekwentnego i systematycznego tworzenia nowych artykułów na blogu, a już wkrótce także do uruchomienia nowego medium komunikacji z wami 🙂

Najbardziej z tej książki utknęły mi dwa równania o tym jak przekuć talent w sukces.

Oto one:

talent x wysiłek= UMIEJĘTNOŚCI

umiejętności x wysiłek = SUKCES

Tłumacząc równania w skrócie: Talent decyduje o tym, jak szybko rosną twoje umiejętności, gdy wkładasz w nie pewien wysiłek. Sukces przychodzi natomiast wtedy, kiedy zdobyte umiejętności wykorzystujesz w praktyce. Oczywiście niezmiernie ważne są też okoliczności (może nawet ważniejsze niż jakiekolwiek cechy osobiste), takie jak opieka wybitnego trenera lub nauczyciela.

Z badań  Instytutu Gallupa z 2014 roku (które przytacza Duckorth) wynika, że tylko 13 % ludzi na świecie jest zaangażowanych w swoją pracę i swoje działania. Reszta nie lubi swojej pracy, a niektórzy z badanych nawet ją świadomie bojkotują. Osobiście jestem wielkim zwolennikiem podejścia, że to co robię zawodowo musi być pasją! Bo w końcu bez pasji po co się w ogóle za cokolwiek w życiu brać i liczyć przy tym jeszcze na osiągnięcie sukcesu? Dlatego też właśnie tą książkę Tobie polecam, gdyż wniosła sporo nowego do mojego postrzegania czym faktycznie jest upór w dążeniu do celu.


3. Dawaj innym szczęście – Ścieżka Pasji, zysku i celu – Tony Hsieh

Jest to moja ulubiona książka związana z tematyką e-commerce, którą przeczytałem po raz pierwszy około 8 lat temu. Autorem jest Tony Hsieh prezes firmy Zappos – książka opisuje historię powstania jednego z największych sklepów internetowych w Stanach Zjednoczonych i lidera w kategorii obuwie. Pozycję tą polecam każdemu kto interesuje się e-commerce i nie tylko. Twórca firmy opisuje jakimi wartościami kierowała się firma w budowaniu giganta obuwniczego w branży e-commerce. Hsieh zarządza swoją firmą w taki sposób, że jest to wbrew zdroworozsądkowym zasadom zarządzania ludźmi. Momentami można by pomyśleć, że to podchodzi pod sekciarstwo 😀

Do legend należą takie historie jak ta, w której Tony Hsieh, prezes Zappos, założył się, że dzwoniąc na infolinię do swojego sklepu, otrzyma adres do najbliższej pizzerii. Zakład oczywiście wygrał. Albo ta, że w jego firmie każdy menedżer ma obowiązek przynajmniej 10-20 proc. swojego czasu pracy poświęcać na wygłupianie się poza biurem ze swoimi pracownikami. Niepoważne? Niektórzy twierdzą, że tak. Ale jeśli wziąć pod uwagę sukcesy internetowego sklepu, sprzedającego najpierw obuwie, a dziś także odzież i dodatki, trudno nie zgodzić się, że jest to naprawdę potężny biznes. W 2009 roku Zappos został kupiony przez Amazon.com za 1,2 mld dolarów.


Najdłuższa rozmowa telefoniczna z obsługą klienta w Zappos.com wyniosła 10 godzin i 43 minuty. Da się? 😀


Firma postawiła od początku na mistrzowską obsługę klienta, którą z pewnością ciężko sobie wyobrazić w polskich realiach,  aby przykładowo konsultant na infolinii rozmawiał z jednym klientem przez blisko 11 godzin! Niewiarygodną siłą Zappos, praktycznie nie do skopiowania, jest jej wyjątkowa kultura organizacyjna. Firma zadała sobie pytanie jaką wartość chcę dać swoim klientom i co musi zrobić, aby to było autentyczne? Właśnie na autentyczności Zappos zbudował swoją siłę! W Zappos klient ma poczuć efekt “WOW” i faktycznie czuć, że jego dobro jest najważniejsze.

Bardzo się z tym podejściem identyfikuje i dlatego tak bardzo cenię sobie tą książkę i filozofię twórcy potęgi firmy Zappos.

10 kluczowych wartości, którymi kieruje się Zappos:

  1. Oczarować klientów jakości obsługi.
  2. Akceptować zmiany i być ich pionierem.
  3. Bawić się, nawet w nieco dziwaczny sposób.
  4. Zachować kreatywność i otwartość, nie bać się przygody.
  5. Dążyć do rozwoju i poszerzania wiedzy
  6. Budować otwarte i szczere relacje, oparte na komunikacji.
  7. Budować zgrane zespoły, dążyć do osiągnięcia rodzinnej atmosfery.
  8. Robić więcej, wykorzystując w tym celu mniej.
  9. Działać z pasja i determinacją.
  10. Zachować pokorę

4. Ekstremalne przywództwo. Elitarne taktyki Navy SEALs w zarządzaniu

Ekstremalne Przywództwo” to książka autorstwa Jocko Willinka oraz Leifa Babina czyli dwóch byłych dowódców amerykańskich jednostek sił specjalnych SEALs. Autorzy w swojej książce opisują sposób zarządzania oddziałem wojskowym, który można przełożyć pośrednio na zarządzanie w firmie. Dwa najważniejsze wnioski po przeczytaniu tej książki to numer 1 czyli “Ekstremalne zawłaszczenie” co w skrócie oznacza, że wszystko co robią i jak wykonują ludzie w naszej firmie czy zespole jest bezpośrednią odpowiedzialnością, którą powinniśmy wziąć na siebie i to MY ponosimy tego konsekwencję. Tak jak dowódca na polu walki odpowiada za swoją jednostkę wojskową tak samo my jesteśmy odpowiedzialni za biznesowe pole walki, gdzie bardzo często od tej odpowiedzialności się uchylamy.

W każdym zespole i organizacji całkowita odpowiedzialność za sukces i porażkę spada na lidera. Lider musi odpowiadać za wszystko w swoim świecie. Nie można obwiniać nikogo innego. Dowódca musi zaakceptować błędy i przyznać się do porażki, przyjąć je na siebie i stworzyć plan zwycięstwa. 

Drugi kluczowy wniosek to osoba lidera i jej wpływ na skuteczność zespołu. Lider prowadzi do świetnych wyników albo nie. Nie ma złych zespołów, tylko są źli dowódcy. Świetnym przykładem opisanym w książce jest jak jeden z oddziałów Navy Seals, który podczas treningu w tych samych okolicznościach z nowym liderem, zmienił się z najgorszej załogi w najlepszą. Zniknęły wcześniejsze wrzaski i frustracje tylko koncentracja na celu. Aby przekonać i natchnąć innych do wykonania misji (zadania), lider musi w nią naprawdę wierzyć. Nawet jeżeli inni wątpią i pytają “czy warto ryzykować?”, lider musi dostrzegać sens całego przedsięwzięcia. Jeżeli dowódca nie wierzy to nie przekona innych mających wykonać misję, żeby to zrobili.

Przywództwo to najważniejszy czynnik mający wpływ na skuteczność zespołu. To czy oddział wygrywa, czy nie, zależy od dowódcy – to jego nastawienie o podejściu zespołu. 


5. Kopalnie talentów. Jak odkryć i rozwinąć talent – u siebie i u innych – Rasmus Ankersen

Autor  zmierzył się z pytaniem dlaczego największe sukcesy odnoszą jednostki, na które nikt nie stawiał? Jak to możliwe, że biegacze kenijscy są tak dobrzy w bieganiu długodystansowym, a Jamajczycy są najlepszymi sprinterami na świecie? Skąd w Brazylii mają aż tyle młodych talentów, którzy później grają w najlepszych piłkarskich klubach Europy? Jak to się dzieje, że kolejne wydawnictwa odrzucały Harry’ego Pottera, a nauczyciel muzyki z Liverpoolu przegapił aż dwóch Beatlesów w jednej klasie? Przez 7 miesięcy odwiedzał i trenował w sześciu Kopalniach Talentów w różnych zakątkach świata, które niczym sprawne fabryki produkują mistrzów na pęczki.

I tak twórca potęgi sprinterów z Kingston Stephen Francis uważa wprost, że za workiem medali i sukcesów jamajskich sprinterów nie kryją się geny. Chodzi o wyjątkową zdolność dostrzegania talentu tam, gdzie nie widzą go inni, a następnie odpowiedniego poprowadzenia. Świetnym przykładem był tutaj Usain Bolt, którego Francis nazwałby pewniakiem, bo od początku pokazywał niesamowity potencjał. Z kolei potencjał takich biegaczy jak Asafa Powell oraz innych biegaczek był widoczny tylko dla niewielu. Ich wyniki nie rokowały większych nadziei na przyszłość. Asafa Powell w wieku 17 lat pokonywał 100 metrów w zaledwie 10,8 sekundy. Bez najmniejszego problemu znaleźlibyśmy więcej młodych biegaczy z takimi wynikami w Polsce, ale jednak ten geniusz potrafił stworzyć z niego jednego z najlepszych biegaczy w historii. Dla przykładu gdyby Usain Bolt wychował się w Stanach Zjednoczonych, prawdopodobnie nigdy nie zostałby sprinterem, tylko koszykarzem albo skrzydłowym w futbolu amerykańskim.

Przebadanie 100 losowych osób pod kątem włókien mięśniowych i charakterystyki genetycznej niezbędnej do biegów sprinterskich dałoby takie same rezultaty w stolicy Jamajki Kingston jak i Birmingham. 

W historii było także wiele cichych talentów, których gwiazda zabłysnęła znacznie później. Przykładowo Michael Jordan uważany za najlepszego koszykarza w historii w wieku 16 lat nie został przyjęty do reprezentacji swojego liceum. Uważano, że jest za słaby. Także były rekordzista świata w biegu na 800 metrów, Wilson Kipketer, nie wyróżniał się nawet na tle swoich kolegów z kenijskiej szkoły z internatem.

Dowody, które obalają tezy o sprzyjających warunkach biologicznych, są niezbite z praktycznego, jak i z biologicznego punktu widzenia. Dowodzą również, że stworzenie własnej kopalni w wybranym obszarze jest jak najbardziej wykonalne. Innymi słowy, aby dotrzeć do Kopalni, nie trzeba daleko szukać, 95% recepty na sukces znajduje się w nas samych.

Właśnie takim przesłaniem autor książki został pożegnany przez Colm O’Conella ojca chrzestnego kenijskiego biegania, który zapytał go “Czy odkrył ich sekret”? Na co Ankersen odpowiedział, że “nie wie czy on w ogóle istnieje”, gdzie trener z uśmiechem mu odpowiedział, że “sekretem jest to, że go nie ma. Ludzie bardzo się mylą, sądząc, że ta dyskusja dotyczy tylko dobrych i złych genów. W rzeczywistości chodzi o wiarę. Wiarę w to czego możesz dokonać. Ludzie w Kenii i Wielkiej Brytanii mają tyle samo talentu do biegania, ale jeśli uwierzysz, że ogranicza cię biologia, prawdopodobnie nigdy nie włożysz tyle wysiłku, ile wymaga wejście na szczyt.”

Jeśli chcesz zrozumieć motywację i sukces takich miejsc, musisz pojąć, że te dzieci nie mają niczego. Są skłonne zrobić wszystko, aby odnieść sukces i zapewnić lepszy byt swoim najbliższym. Talent jest tylko jednym z ogniw, ale to właśnie motywacja do zmiany, poparta określoną wizję i celem prowadzi nas do osiągania zamierzonych, ambitnych celów czy to w sporcie, biznesie czy życiu prywatnym. 

Już tak na koniec to ile przeczytacie książek i jakie one będą to jedno, kluczowe ile z tego zamienicie i przekujecie w konkretne działania 😉

Zobacz także inne wpisy w kategoriach: Platformy e-commerce | Marketing internetowy | Pozycjonowanie sklepu internetowego | UX | Content marketing | Analityka internetowa

Oceń artykuł

Wybierz gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 25

Brak ocen do tej pory! Bądź pierwszy, który ocenił ten artykuł